źródło: www.e-leba.pl

Ruchome Wydmy – źródło: www.e-leba.pl

Ruchome wydmy – położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Na mierzei łebskiej między morzem a jeziorem Łebsko. Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy „wędrują” na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Największa obszar wydmowy w okolicach Łeby ma obszar ok. 500 hektarów i stale się powiększa zasypując jezioro Łebsko. Na szlaku turystycznym została udostępniona Wydma Łącka, której wysokość obecnie ocenia się na ok 30 metrów. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy możemy zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz, ale także widać tu ogrom jeziora Łebsko jak i błękit Morza Bałtyckiego. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum „Wyrzutnia Rakiet” – na byłym niemieckim poligonie doświadczalnym testującym w tym miejscu rakiety bojowe.

Żeby dojść do wydmy Łąckiej należy udać się z Łeby do pobliskiej miejscowości Rąbka. Kursują tam meleksowe taksówki (Łeba – Rąbka – 7 zł normalny, 5 zł ulgowy za 1 os.), można zostawić też samochód na parkingu (5 zł za 1 godz.). W Rąbce uiszczamy opłatę za wstęp do parku (6 zł normalny, 3 zł ulgowy – od osoby). W samej Rąbce możemy jeszcze wdrapać się na wieżę widokową (bezpłatnie) nad jeziorem Łebsko, a także zobaczyć filię Muzeum Przyrodniczego SPN (normalny 4 zł, ulgowy 2 zł) z ekspozycją geomorfologiczna pt. „Wydmy”. Składa się na nią plafony na których przedstawiono całość procesów i zjawisk związanych ze środowiskiem wydmowym Mierzei Łebskiej, a także specyficzną piaskolubną florę i faunę. Dzięki wystawie można poznać genezę wydm, różnorodność ich kształtów oraz skutki ich ekspansji. Pozwoli nam to zapoznać się z teorią dotyczącą procesów wydmowych. Aby zobaczyć praktycznie o co z wydmami chodzi, mamy jeszcze do przejścia około 6 km do ruchomych wydm. Można ten odcinek pokonać meleksem (15 zł w jedną stronę za 1 os.) lub przepłynąć statkiem po jeziorze Łebsko (14 zł normalny, 10 ulgowy)  – statek płynie do przystani przy wyrzutni rakiet, później pieszo ok. 2 km.

Dla piechurów polecamy 18 kilometrowy spacer szlakiem zielonym ze Starej Łeby (ul. Turystyczna) brzegiem morza do Wydmy Łąckiej i później powrót drogą przez las.